Податок на виведений капітал - філософія майбутнього
19 липня 2017
Законопроект "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо податку на виведений капітал", що оприлюднений на сайті Міністерства фінансів України, покликаний кардинально змінити оподаткування підприємств та замість податку на прибуток запровадити податок на виведений капітал (надалі - ПВК).
Філософія цього законопроекту полягає в тому, що весь прибуток, отриманий підприємством, не оподатковується та залишається у розпорядженні підприємства на його розвиток (нові об'єкти будівництва, транспорт, модернізація виробництва, депозит тощо). Але, як тільки підприємство вирішить вивести капітал на користь неплатників ПВК, воно повинно нарахувати та сплатити ПВК.
Платниками податку на виведений капітал є:
- резиденти;
- нерезиденти, що звернулися до контролюючого органу щодо реєстрації платником податку на виведений капітал за добровільним рішенням.
Не є платниками податку на виведений капітал:
- неприбуткові організації;
- суб'єкти господарювання, що застосовують спрощену систему оподаткування, за винятком випадків здійснення операцій з нерезидентом-неплатником податку на виведений капітал.
До операцій з виведення капіталу прирівнюється:
- виплата дивідендів неплатнику податку, виплата внесків власнику корпоративних прав, виплата частини чистого прибутку державним некорпоратизованим, казенним або комунальним підприємством на користь держави або органу місцевого самоврядування;
- виплата процентів, комісій, штрафів та пені нерезидентам, що зареєстровані у державах, зазначених у п. 39.2.1.2 ПКУ;
- виплата коштів зі страхування або перестрахування;
- виплата фінансової допомоги неплатнику податку;
- виплати неприбуткової організації, що не пов'язані з напрямами діяльності, визначених її установчими документами;
- безоплатно надані товари, роботи, послуги або майно;
- вкладення в об’єкти інвестицій, які знаходяться за межами території України;
- виплата роялті неплатнику податку;
- внесення коштів/майна до статутного капіталу або в спільну діяльність чи в довірче управління неплатнику податку;
- виплата, пов'язані з придбанням товарів, робіт, послуг у неплатника податку – пов’язаної особи, що перебуває на спрощеній системі оподаткування;
- господарські операції, які визнаються контрольованими відповідно до ст. 39 ПКУ.
Базою оподаткування є виплати у грошовій формі та/або відмінній від грошової форми протягом податкового (звітного) кварталу.
Ставки податку становлять 5%, 15% і 20% та залежать від здійснених операцій. Платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті. Обов’язок щодо нарахування та сплати податку виникає у платника податку у випадку здійснення операції, що є об’єктом оподаткування ПВК.
Податковим (звітним) періодом є календарний квартал та календарний рік (строки не змінилися). Звітність подається за умов здійснення операцій, що є об’єктом оподаткування ПВК:
- сплати коштів за операціями з виведення капіталу;
- сплив 12-місячний період з моменту перерахування неплатнику податку фінансової допомоги, яка підлягає поверненню;
- сплив 360-денний термін неповернення перерахованих коштів та/або передання майна закордон та платник податку не звернувся до суду;
- припинення трудових відносин платника податку з фізичною особою, яка отримала фінансову допомогу та не повернула.
- за наслідками інвентаризації виявлено нестачу товарів.
Суми переплат з податку на прибуток підприємств можуть бути використані платниками податків у рахунок зменшення грошових зобов’язань з податку на виведений капітал та/або підлягають поверненню платнику податку в порядку, встановленому статтею 43 цього Кодексу.
У законопроекті чимало нюансів і ми не всі їх вказали, але ми намагалися донести до Вас основні тези з метою привернути увагу до вашої бухгалтерії та підготуватися до нових вимог. Зверніть увагу на фінансові позики, що неповернуті, заборгованості з нерезидентами.
P.S. Дану концепцію активно обговорюють аудиторська спільнота, представники бізнесу та Кабінет Міністрів. Але з боку представників великих корпорацій існує чимало спротиву щодо введення в дію нових правил. І якщо не вдалося запровадити податок на виведений капітал з 2018 року, сподіваємося на його дію з 2019 року.
<< | увесь список | >> |