Об'єктивний погляд на ситуацію

Посада штатного розпису не відповідає Класифікатору професій

04 вересня 2017

Управління Державної служби України

з питань праці (Держпраці)

у Рівненській області

 

Класифікатор професій — національний класифікатор України, призначений для застосування під час запису про роботу у трудові книжки працівників.

За основу розроблення Класифікатора було взято Міжнародну стандартну класифікацію професій, яку Міжнародна конференція статистики праці Міжнародного бюро праці рекомендувала для переведення національних даних у систему, що полегшує міжнародний обмін професійною інформацією.
Перш за все, слід зауважити, що зміна або скасування класифікаторів професій не може тягнути і не тягне за собою зміни чи припинення трудового договору або жодних юридичних наслідків для сторін трудового договору.

Враховуючи, що класифікатор професій, по суті, не є нормативно-правовим актом, не зареєстрований у Міністерстві юстиції, отже він не встановлює правових норм.

Згідно зі ст. 21 КЗпП, трудовий договір — це угода між працівником і власником підприємства (установи, організації) або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові. Певні обов’язки має і роботодавець. Жоден акт чинного законодавства не зобов’язує працівників та роботодавців обирати для реалізації права на працю виключно роботу з переліку, що є у Класифікаторі професій.

Проте чітко сформульовано укладення трудового договору: відповідно до ч. 3 ст. 24 КЗпП, укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу про зарахування працівника на роботу. А вже пункт 2.4 Iнструкції про порядок ведення трудових книжок працівників №58 передбачає, що всі записи у трудовій книжці (у т.ч. і записи про прийняття на роботу) вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), і повинні точно відповідати тексту такого наказу (розпорядження).

Iз цього послідовно випливає, що зміст вільної угоди між працівником і роботодавцем (трудового договору) під час її укладення має бути відтворений спочатку в наказі або розпорядженні про зарахування на роботу, а потім у суворій відповідності до нього перенесений до трудової книжки.

Таким чином, якщо в наказі про прийняття на роботу відповідно до укладеного трудового договору зазначено посаду, яка є в штатному розписі, проте немає у Класифікаторі професій, на нашу думку, слід виконати записавши назву посади відповідно до наказу і внести до трудової книжки та особової картки запис про прийняття на роботу відповідно до наказу (адже видання наказу передбачено КЗпП, а Державним класифікатором професій — ні).


Людмила Поліщук,

головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів 

 


 

 


<<увесь список>>
23.11.2024
Курси валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua
Ваша думка

Чи працює ваше підприємство під час воєнного стану

Законодавство
УправлінняАудитБухгалтеріяПравоПерсоналПро нас
© 2003-2024 OLZA
Kyiv, Ukraine