Облікова політика підприємства
22 листопада 2017
Облікова політика підприємства - низка правил, принципів, домовленостей та практик застосування при веденні бухгалтерського обліку та складанні й поданні фінансової звітності, що закріплені в Наказі/Положенні про облікову політику та організацію бухгалтерського обліку (далі - Наказ).
Обов'язкова наявність Наказу на підприємстві закріплена в ч.5 ст.8 ЗУ "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". При цьому підприємство самостійно визначає доцільність застосування міжнародних стандартів, крім випадків, коли обов'язковість їх застосування визначена законодавством.
Облікова політика є елементом системи організації бухгалтерського обліку на підприємстві, відповідальність за який несе посадова особа відповідно до установчих документів.
Підприємство самостійно визначає облікову політику підприємства, з урахуванням вимог національних /міжнародних стандартів бухгалтерського обліку. Обрана підприємством облікова політика застосовується всіма філіями, представництвами, відділеннями та іншими відокремленими підрозділами незалежно від їх місцезнаходження.
Зміна облікової політики можлива лише у випадках, передбачених національними /міжнародними стандартами фінансової звітності і повинна бути обґрунтована та розкрита у фінансовій звітності. Облікова політика може бути змінена, як правило, з початку року.
У документі наводяться лише ті принципи, методи і процедури щодо яких нормативно-правовими актами з бухгалтерського обліку передбачено більш ніж один їх варіант, а також попередні оцінки, які використовуються підприємством з метою розподілу витрат.
Що повинно відображатися в обліковій політиці підприємства:
- метод амортизації необоротних активів, їх вартісні ознаки та підходи до їх переоцінки/дооцінки;
- підходи до віднесення витрат, пов’язаних з поліпшенням об’єкта основних засобів до первісної вартості або витрат звітного періоду;
- критерії розмежування об’єктів операційної нерухомості та інвестиційної нерухомості;
- метод оцінки вибуття запасів та порядок обліку і розподілу транспортно-заготівельних витрат;
- застосування 8 або 9 класу витрат;
- метод обчислення резерву сумнівних боргів;
- перелік створюваних забезпечень майбутніх витрат і платежів;
- порядок виплат, які здійснюються за рахунок прибутку;
- порядок оцінки ступеня завершеності операцій з надання послуг, робіт за будівельним контрактом;
- сегменти діяльності, пріоритетний вид сегмента, засади ціноутворення у внутрішньогосподарських розрахунках;
- перелік і склад змінних і постійних загальновиробничих витрат, бази їх розподілу;
- перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг);
- дату визначення придбаних в результаті систематичних операцій фінансових активів;
- базу розподілу витрат за операціями з інструментами власного капіталу;
- кількісні критерії та якісні ознаки суттєвості інформації про господарські операції, події та статті фінансової звітності;
- підходи до класифікації пов’язаних сторін;
- дату включення простих акцій, випуск яких зареєстровано, до розрахунку середньорічної кількості простих акцій в обігу;
- дату первісного визнання необоротних активів та групи вибуття як утримуваних для продажу;
- складання окремого балансу філіями, представництвами, відділеннями та іншими відокремленими підрозділами підприємства;
- періодичність та об’єкти проведення інвентаризації;
- визначення одиниці аналітичного обліку запасів;
- спосіб складання звіту про рух грошових коштів.
Наказ про облікову політику та організацію бухгалтерського обліку може бути прийнятий як базисний на час діяльності підприємства, до якого за потреби вносяться зміни з визначеного часу. У разі внесення до облікової політики змін, що за обсягом охоплюють більшу частину тексту або істотно впливають на її зміст, розпорядчий документ про облікову політику доцільно повністю викласти в новій редакції.
<< | увесь список | >> |